Eylem Tok ve Timur Cihantimur’un yargılandığı davada mahkeme 27 Haziran’a ertelendi

Kemerburgaz’da 1 Mart’ta seyir halindeki ATV araçlarından biri arızalanmış, yol kenarına çekilen arızalı araç tamir edilmeye çalışılırken aynı yönde ilerleyen iki araçtan birisi buradaki 5 ATV’liye çarpmıştı.

Kazada yaralanan 5 kişi hastaneye kaldırılmış, yaralılardan Oğuz Murat Aci tüm müdahaleye rağmen kurtarılamamıştı.

ÖNCE MISIR

Yapılan incelemede, kazaya neden olan 17 yaşındaki sürücü Timur Cihantimur’un, olay yerine gelen annesi Eylem Tok’un aracıyla buradan uzaklaşıp saat 02.00 sıralarında İstanbul Havalimanı’na gittiği, 04.30 sıralarında da annesiyle Mısır’a uçtuğu tespit edilmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, Mısır’a kaçan Timur Cihantimur ve Eylem Tok hakkında yakalama kararı çıkarılmış, sonrasında da kırmızı bülten çıkarılması talebiyle Adalet Bakanlığı’na yazı yazılmıştı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da Mısır adli makamlarıyla temasa geçildiğini, ABD’ye gittikleri tespit edilen şüphelilerin iadesi için geçici tutuklama talep evrakının ABD yetkili makamlarına iletildiğini açıklamıştı.

Şüphelinin babası Bülent Cihantimur’un iş yerinde çalışan kurumsal iletişim uzmanı Ayşe Ceren S. “suçluyu kayırma” ile “delileri gizleme” suçlarından tutuklanmış, Cihantimur ve kazadan sonra yaralılardan birinin kayıp telefonunu emniyete teslim eden A.K. hakkında ise adli kontrol tedbiri uygulanmıştı.

Baba Bülent Cihantimur da suçluyu kayırmasuçundan şüpheli sıfatıyla ifade vermişti. Hakimlik, Bülent Cihantimur hakkında ayrıca, imza atma şartını içeren adli kontrol tedbiri uygulanmasını da kararlaştırmıştı.

Şüphelilerin iadesi için geçici tutuklama talep evrakı, Adalet Bakanlığınca ABD yetkili makamlarına iletilmişti.

ACİ’Lİ AİLE ADALET ARADI

Öte yandan hayatını kaybeden Oğuz Murat Aci’nin ailesi adalet arayışından bir gün bile vazgeçmedi. Baba Özer Aci, devlet yetkililerine seslendi. Anne Eylem Tok’a çağrıda bulunan baba Aci, ‘Elin kelepçeli gelme. Teslim ol’ ifadelerini kullandı.

ABD’DE TUTUKLANDILAR

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 15 Haziran’da yaptığı açıklamada Tok ve oğlu Timur C.’nin ABD’de tutuklandığını açıklamıştı.

Tunç sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Ülkemize iade talebimiz kapsamında ABD’de yakalanarak gözaltına alınan şüpheli Eylem Tok ve oğlu Timur C., Boston’da çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanmıştır” diye yazmıştı.

İade yargılaması sürecini yakından takip edeceklerini belirten Tunç, “Tutukluluğun gözden geçirileceği duruşma, 18 Haziran’da yapılacaktır” demişti.

İLK KEZ MAHKEME KARŞISINA ÇIKTILAR

Boston’daki John Joseph Moakley ABD Adalet Sarayı’nda yapılan duruşmadaya anne Eylem Tok katılırken oğlu Timur Cihantimur katılmadı.

SAÇINI KESTİRİP SARIYA BOYATMIŞ

Eylem Tok turuncu mahkum kıyafeti ve kelepçeye getirildi. Eylem Tok’un saçını kestirip, sarıya boyattığı görüldü.

Mahkeme, Tok’un avukatının erteleme kararını kabul ederek duruşmayı 27 Haziran tarihine erteledi.

Eylem Tok ve oğlu o tarihe kadar tutuklu kalmaya devam edecek.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir